Autem nebo vláčkem

Auto: Od hotelu pojedete do Zátoně (11 km) a odtud pěšky kolem jezírka až na vrchol po modře značené stezce (9 km).

Vláček: Ze stanice Soumarský most dojedete do Zátoně, odtud po značené stezce na vrchol (9 km) a zpátky do Kubovy Hutě (4 km). Tam nasednete na vlak zpět na Soumarský most.

Boubínský prales

Boubínský prales je národní přírodní rezervací již od roku 1858 (třetí nejstarší česká přírodní rezervace). Tvoří jednu z nejvýznamnějších lesnických lokalit v Evropě. U vstupu do rezervace stojí za pozornost umělá vodní nádrž Boubínské jezírko. Na vrcholu Boubína ve výšce 1362 metrů na vás čeká rozhledna s nádherným výhledem do údolí Šumavy.

Boubínské jezírko

Jezírko „U pralesa“ (925 m) bylo vybudováno v roce 1836 jako umělá vodní nádrž pro umožnění plavby dřeva z boubínských lesů do sklárny v Lenoře. Jezero je napájeno Kaplickým potokem. Rozloha jezírka je 0,37 ha, jeho největší hloubka u výpusti dosahuje 4 m. Na spodní straně hráze je dobře patrná plavební úprava toku – vyložení dna i boků koryta kameny či kamennými deskami.

Černý kříž

V roce 1910 byly železnice budějovicko – želnavská a čičenicko – volarská prodlouženy a přes Nové Údolí tak spojily Čechy s Bavorskem. Setkaly se tehdy v nově postavené stanici, vklíněné mezi Hraniční hvozd a Mrtvý luh. Dostala úřední název „U černého kříže“. V roce 1997 byl přičiněním Stifterova pošumavského železničního spolku z Volar vztyčen nový černý kříž na místě svého pověstného předchůdce. Stojí v půvabném zákoutí na pravém břehu Studené Vltavy, asi 70 kroků od místa, kde silnička z Černého Kříže směrem k Pěkné přetíná volarskou trať.

Další zajímavosti

Dobrá (765 m) –  Vesnická památková rezervace, vyhlášena v roce 1995. Dlouhá, jednostranná ulicová ves tvoří spolu s městem Volary nejcennější a nejrozsáhlejší soubor šumavských „volarských domů“.

Jelení vrchy (865 m) – Původně dřevařská osada se stanicí horské služby u Schwarzenberského kanálu. K vidění jsou zde zachované části technické památky.

Kudy tudy

Další aktivity v okolí