Blíží se Velikonoce a my jsme si pro Vás připravili speciální velikonoční menu.
Restaurace je otevřena od 11:00 do 22:00 hodin.
Přijďte k nám na slavnostní večeři nebo si zpříjemněte den výtečným obědem. I všední chvíle se u nás promění v nezapomenutelný zážitek. Naši zkušení kuchaři připravují speciální menu, aby vás hýčkali těmi nejlepšími chutěmi.
Pašijový týden je poslední týden postu před Velikonocemi. Připomíná utrpení, smrt a vzkříšení Ježíše. Začíná Květnou nedělí a vrcholí Velikonoční nedělí – svátkem naděje a nového začátku. Každý den má svůj symbolický význam:
Tichý začátek Pašijového týdne. Květná neděle připomíná vjezd Ježíše do Jeruzaléma. V kostelech se světí ratolesti, v srdci klíčí naděje.
Uvítej nový začátek s tichou vděčností.
Modré pondělí, den střídmosti a očisty. Začíná tichý týden. Čas na úklid nejen doma, ale i v sobě. Lidé často nepracovali, nebo jen částečně, a právě tento den býval začátkem jarního úklidu domácnosti – symbolem nového pořádku a svěžesti.
Nechte myšlenky plynout a dopřejte si chvíli zastavení v rytmu jarního klidu.
Šedivé úterý bylo dnem důkladného úklidu – myly se podlahy, bílily stěny, vymetaly pavučiny i prach z koutů. Symbolicky šlo o očistu těla i duše. Vše probíhalo v klidu a tichu, které podpořilo rozjímání a přípravu na další dny velikonočního týdne.
Uděláš si chvilku na úklid i uvnitř sebe?
Na Škaredou středu se čistily komíny a pálil odpad – šlo o vyhnání nečistot i zlých sil. Lidé se neměli mračit, aby nebyli celý rok zamračení. Pekly se jidáše, ale jíst se měly až druhý den. Tradičně se vařilo škaredé jídlo – trhance, placky či pokrmy neurčitého tvaru.
Zbav se dnes všeho, co tě tíží.
Na Zelený čtvrtek se lidé omývali rosou pro zdraví, pekly se jidáše, jedly zelené pokrmy a zdobilo se jarním osením. Děti s řehtačkami honily Jidáše, místo zvonění zněl rachot. Kdo se nehádal, měl zajištěnou harmonii. Půjčování peněz se nedoporučovalo – přinášelo nouzi.
Zkus dnes něco zeleného – na talíři i v duši.
Na Velký pátek se nepralo, nepeklo, nepracovalo. Ticho a klid provázely den Kristova ukřižování. Otevíraly se poklady a voda měla zázračnou moc – omýval se jí člověk i dobytek. Každý krok byl veden úctou a vírou, že přinese očistu a vnitřní pokoj.
Nepracuj – jen buď! Dopřej si den v tichosti a úctě..
Bílá sobota přinesla světlo a naději. V kostele se světil oheň, doma se zapalovala nová kamna, házela se košťata do potoka a děvčata se myla rosou. Pekly se beránky a mazance, pletly pomlázky a stromy se probouzely zatřesením. Všude panovala atmosféra čistoty a radosti.
Začni znovu, s čistým štítem a světlem v srdci.
Na Boží hod se slavilo Kristovo zmrtvýchvstání. U jednoho stolu se sešla nejbližší rodina, nechyběl beránek, vejce, mazanec ani víno. Den se nesl v duchu vděčnosti, hojnosti a rodinné pohody. Pracovat se nemělo – byl čas na odpočinek a sdílení.
Oslav život – třeba i jen obyčejným vděkem za dnešní ráno.
Velikonoční pondělí patřilo radosti a tradici. Chlapci šlehali dívky pomlázkou, aby jim zajistili zdraví a svěžest. Dívky dávaly kraslice, odpoledne oplácely vodou. Proutí mělo životodárnou sílu a veselá nálada přinášela do domácností smích, radost i jarní energii.
Popřej někomu radost a přijmi ji zpět.